Związek między snem a odchudzaniem. Co robić by lepiej sypiać.

alan-ko-YJnM4HuKB1A-unsplash(1)

Co mają ze sobą wspólnego spanie i odchudzanie? Możesz pomyśleć, że niewiele, albo że jak mniej śpisz to spalasz więcej kalorii, bo jesteś dłużej aktywna. Tymczasem związek jest i to całkowicie odwrotny. Im mniej śpisz, tym trudniej zgubić Ci dodatkowe kilogramy.

Sen wpływa na hormony regulujące ośrodek sytości i głodu- leptynę oraz grelinę. Krótki sen obniża poziom leptyny (,,hormonu sytości), który wysyła do naszego mózgu sygnał, że jesteśmy najedzeni. Podwyższa natomiast poziom greliny (,,hormonu głodu”), co w konsekwencji prowadzi do wzrostu apetytu i masy ciała.

Niedobór snu wpływa także na wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), którego podwyższony poziom może prowadzić do powstawania otyłości brzusznej.

Innym czynnikiem mającym wpływ na tycie wywołane brakiem snu jest zmęczenie, które zmniejsza naszą ochotę na aktywność fizyczną.

Co zatem zrobić by lepiej i dłużej spać? I tym samym, nie tyć.

Zacznijmy od telewizji i telefonu. Kiedy skrócimy czas spędzony przed urządzeniami elektronicznymi, wydłużymy godziny snu. Innym problemem ,,elektronicznych pożeraczy czasu” jest niebieskie światło, które emitują. Światło to zaburza wydzielanie przez nasz organizm melatoniny i wprowadza nas w stan czuwania.

Używki. Niestety alkohol i kawa nie idą w parze ze spokojnym snem. Alkohol choć ułatwia zasypiania, to jednak zaburza kolejne fazy snu. Kawa, którą niemal wszyscy kochamy za smak i energetycznego kopa, też skutecznie potrafi odpędzić Morfeusza. Szczególnie u osób wolno metabolizujących kofeinę. U wrażliwych potrafi działać do… 12 godzin! Jeśli masz problemy ze snem spróbuj pić kawę jedynie rano, uważaj również na herbatę. Jeśli nie potrafisz żyć bez smaku kawy, z pomocą przyjdzie Ci kawa bezkofeinowa.

Staraj się zasypiać i budzić o stałej porze. Weekendowe odsypianie niekoniecznie wyjdzie Ci na dobre jeśli masz problemu ze snem. Zadbaj o absolutną ciemność i ciszę w sypialni, nawet niewielkie źródło światła potrafi zaburzyć wydzielanie melatoniny. Wydający odgłosy telefon, zwierzak czy partner to wrogowie twojego wypoczynku;) Jeśli nie możesz uciszyć dwóch ostatnich, spróbuj spać w stoperach do uszu. Także wysoka temperatura panująca w sypialni będzie utrudniać spokojny sen.

Zadbaj o ruch w ciągu dnia. Jakakolwiek forma ćwiczeń pomoże Ci w zasypianiu, ale pamiętaj by intensywny wysiłek fizyczny nie miał miejsca zbyt późno. Spróbuj medytacji i jogi, są niezwykle pomocne w wyciszeniu ,,rozbieganego” umysłu.

Uzupełnij niedobory magnezu. Jedz: pestki dyni, płatki owsiane, kaszę gryczaną, brązowy ryż, migdały, banany, warzywa strączkowe, kakao, albo skorzystaj z suplementów.

Wspomóż się ziołami i suplementami. Pomocne będą: melisa, lawenda, kozłek lekarski, rumianek, passiflora (męczennica), melatonina (do 3mg), l-teanina.

Miłych snów;)

cris-saur-GNUcUx-iObg-unsplash

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s