Postanowiłam jednak znaleźć chwilę dla zaniedbanego bloga przed ,,ucieczką” na inny kontynent. Choć z bólem przyznam, że moja motywacja jest niemal zerowa, więc ,,odgrzewam” jakiś stary przepis na niecodzienny hummus i domowe podpłomyki. Obecnie gluten w mojej diecie pojawia się niezwykle sporadycznie, choć jeśli tak się zdarza staram się, żeby było to coś samodzielnie przyrządzonego. Podpłomyki będą zatem dobrym przykładem. Zawierają niewielką ilość składników, a ich przyrządzenie jest niezwykle proste.
Hummus z rozmaitymi dodatkami to popularny posiłek lub przekąska wśród wegan. I dobrze, bo połączony z produktami zbożowymi daje nam komplet niezbędnych aminokwasów. Jednak staram się zawsze uczulić osoby mające problemy ze schudnięciem na diecie wegańskiej by zwracały uwagę, między innymi, na proporcje makroskładników w potrawach. Analizując dzienniczki żywieniowe niemal nigdy nie spotykam się z optymalną ilością białka w jadłospisie. U wielu osób na tzw. diecie tradycyjnej ilość białka i tłuszczu bywa bardzo wysoka, do tego dochodzi też spora ilość węglowodanów. Natomiast niektórzy weganie odżywiają się niemal głównie węglowodanami. Niestety wegański muffin na śniadanie, hummus z chlebem na obiad i kasza jaglana z warzywami na kolacje nie zapewnią nam optymalnego samopoczucia. Dlatego staram się uczulać swoich podopiecznych na diecie opartej na roślinach…i na każdej innej, że warto zwracać uwagę na podstawy, czyli zapotrzebowanie energetyczne oraz odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Wiem, że to nudne i niemodne, ale często najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze efekty.
Tym samym poniższy przepis nie będzie dla każdego optymalną przekąską/posiłkiem. Pamiętajmy, że każdy z ma odmienne zapotrzebowania na energię, inne potrzeby i cele, inaczej przyswaja poszczególne produkty. Słuchajmy swojego organizmu, zwracajmy uwagę na to co kładziemy na talerz, bądźmy wobec siebie szczerzy. Te proste strategie ułatwią odchudzanie i polepszą samopoczucie.
Składniki (5 porcji):
- 1 i 3/4 szklanki gotowanej ciecierzycy + 4 łyżki wody z gotowania ciecierzycy bądź zalewy
- 1/2 czerwonej papryki
- garść suszonych moreli
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki tahini
- 2 łyżki soku z cytryny
- szczypta mielonej kolendry
- szczypta kurkumy
- szczypta cynamonu
- szczypta mielonego kuminu
- sól, pieprz
Sposób wykonania:
- Czosnek, paprykę i morele posiekaj na drobne kawałki.
- Ciecierzycę i resztę składników umieść w blenderze albo malakserze i zmiksuj na gładką masę.
Wartość odżywcza jednej porcji (około 2 kopiatych łyżek):
- energia- 161,1 kcal
- białko- 5,3 g
- tłuszcz- 5,9 g
- węglowodany- 21,7 g
Podpłomyki (6 porcji):
Składniki:
- 15g świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki ciepłej wody
- łyżka oliwy z oliwek
Sposób wykonania:
- W dużej misce umieść drożdże oraz cukier, zalej je 1/3 szklanki ciepłej wody i wymieszaj. Odstaw na 5 minut.
- Dodaj sól, oliwę i resztę wody. Dokładnie wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj mąkę cały czas mieszając.
- Przenieś ciasto na czysty blat i wyrabiaj je aż będzie elastyczne.
- Umieść je ponownie w misce i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę.
- Kiedy ciasto podwoi swoją objętość podziel je na 6 części.
- Na posypanym mąką blacie rozwałkuj wszystkie kawałki.
- Delikatnie natłuść patelnię i smaż każdy podpłomyk po dwie i pół minuty z każdej strony.
Wartość odżywcza jednej porcji:
- energia- 180 kcal
- białko- 4,7 g
- tłuszcz- 4 g
- węglowodany-31,3 g
Rozumiem że powyższy przepis jest idealny na zakąskę np. Dla gości. Jedno pytanie. jaki cukier stosujesz do drożdży? Jest to cukier brązowy, trzcinowy czy można te zzastosować stewię? I jeszcze jedno pytanie; na czym najlepiej podpiekac te podpłomyki? Olej kokosowy? rzepakowy czy ryżowy;) Doradź 😉
PolubieniePolubienie
Cukier został użyty do aktywacji drożdży, wiec jego rodzaj nie ma szczególnego znaczenia, choć stewia prawdopodobnie nie spełni tej funkcji. Do podsmażania polecam rafinowany olej kokosowy, rafinowaną oliwę z oliwek albo masło klarowane.
PolubieniePolubienie